طراحی معماری به سبک مدرنگروه معماری اورست

طراحی معماری مدرن

طراحی معماری نوعی طراحی تکنیکی است که از آن در جهت طراحی ساختمان و تعریف نمایش خصوصیات یک بنا استفاده می شود.

معماری مدرن، مدرنیستی یا نوگرا، سبکی از معماری است که در آن ساخت و ساز همراه با استفاده از فناوری‌‌های ساخت نوین و نوآورانه، به ویژه استفاده از فولاد، بتن مسلح و شیشه تعریف شده است.

معماری یعنی ارائه بهترین و کاربردی ترین راه حل ها برای طراحی مدرن و مینیمال یک ساختمان طراحی معماری در اصل استفاده خلاقانه از توده، فضا، بافت، نور، سایه، مصالح، برنامه و عناصر برنامه ریزی مانند هزینه، ساخت و فناوری است به منظور دستیابی به اهداف زیباشناختی، عملکردی و اغلب هنری.

تاریخچه سبک معماری مدرن

سبک معماری مدرن به طور جدی در نمایشگاهی تحت عنوان سکونتگاه در سال 1927 معرفی شد. این نمایشگاه که در آلمان قرار داشت، باعث شد تا معماران به این سبک ساده و زیبا روی آورده و دست از معماری با سبک های سنتی و تجملاتی خود برکشند.

البته تا قبل از سال 1927 نیز رد پاهایی از معماری مدرن را می توان مشاهده نمود. به طور مثال در سال 1919 بود که والتر گروپیوس مدرسه باهاوس را تاسیس کرد و در ابتدا مفاهیم مدرن را در غالب معماری تدریس می کرد.

تعریف اصول طراحی بر اساس منطق و دوری از مفاهیم زیبایی شناسی سنتی، از تعالیم والتر بود. همچنین در معماری مدرن خبری از تجملات و تزئینات بیش از حد نبود و هدف، اجرای طرحی بود که بیشتر کاربردی باشد تا تجملاتی.

معماری مدرن چیست؟

معماري مدرن مجموعه اي از رويكردها در معماري است كه بخصوص در اوايل قرن 20 وجود داشت، پایه معماری مدرن، اتکا بر طراحی ساده و مینیمال بوده و از جزییات دوری میکردند و همین موضوع به یکی از مهمترین فلسفه های قرن بیستم بدل شد. در معمای مدرن به طراحی و کاربردی بودن فضاها بسیار توجه می شود و بطور کلی برای حضور مردم در آنها طراحی و ساخته می شوند؛ بصورتی که مردم با دیدن بنا جذب آن شوند.

معماری مدرن به سه بخش تقسیم می شود :

  • مدرن اولیه : 1880 تا آغاز جنگ جهانی اول
  • مدرن متعالی: بین دو جنگ، دهه 20 و 30
  • مدرن متاخر: پایان جنگ جهانی دوم 1945 تا 1970

ویژگی های معماری مدرن

تزیینات ساده

در معماری مدرن تزیینات با جزییات از بین می‌رود و تزئینات استفاده از مواد و مصالح به روش‌‌های جالبی مانند استفاده از اتصالات ساده و بدون جزئیات انجام می‌شود.

خطوط عمودی و افقی ، فرم های هندسی

خطوطی که در این نوع معماری اجرا می شوند پیچیده و با جزئیات گیج کننده همراه نیستند و نمایی کلی از ساختمان را به نمایش می گذارند. البته این بدان معنا نیست که ساختمان های مدرن همواره دارای زوایای ساده و چهار گوش هستند. در برخی از آن ها از خطوط منحنی و نرم و اشکال ارگانیک نیز استفاده می شود.

استفاده از مصالح و مواد مدرن

در طراحی داخلی به شیوه مدرن، از بسیاری از مواد و مصالح مختلف استفاده می شود. چوب و پلاستیک رایج ترین آنها هستند، فلزات براق مانند استیل ضد زنگ از مواد و مصالح ثابت فضاهای داخلی مدرن می باشد و و هیچ نوع تصویر عجیب و غریب و یا گچ بری های دور سقف در آن دیده نمی شود.

استفاده از نور طبیعی و مناظر با استفاده از شیشه ‌های بزرگ

اکثر طرح های معماری مدرن دارای فضای بزرگ هستند و برای استفاده بهینه از نور در آن ها به وفور از شیشه استفاده می شود. پنجره ساختمان های مدرن بسیار بزرگ تعبیه می شوند تا نور طبیعی خورشید وارد فضا شود و آن را روشن کند.

گیاهان و فضای سبز در نقاط مختلف این سازه‌ها

استفاده از بام سبز و باغچه های سبز برای ارتباط بیشتر انسان با طبیعت در این سازه های مدرن بسیار قابل تکرار است سبک مدرن بر روی ارتباط ساختمان با فضای بیرون تاکید دارد، از این رو اصولاً از وسایل و تجهیزاتی که دوستدار محیط زیست هستند در این ساختمان ها استفاده می شود. در کل ساختمان مدرن پیوندی عمیق با طبیعت برقرار می کند و با بهینه سازی مصرف انرژی و رعایت اصول ویژه نقش موثری در کاهش آلودگی خواهند داشت.

سبک معماری مدرن در ایران

شاید برای شما جالب باشد که بدانید سبک معماری مدرن علاوه بر محبوبیتش در خواستگاه اصلیش یعنی غرب، در ایران نیز طرفداران خاص خود را داشته و در دوره ای خاص در ایران مورد استفاده قرار می گرفته است.

بسیاری از افراد دوران قاجار را جرقه ای در معماری مدرن ایران می دانند زیرا در آن زمان معماران، آغاز به طراحی فضاها و بناهای جسورانه و ساختار شکن کردند و توانستند تاحدودی تعصب و تعلق کامل به معماری سنتی را در میان معماران کمتر کنند.

پس از آن می توان شکوفایی معماری مدرن را پس از جنگ جهانی اول در اوایل قرن 20، با شروع حکومت پهلوی بیان کرد. معماری مدرن تا جایی میان معماران آن دوران مشهور شد که برخی از معماران شروع به تفکر و اجرای تلفیق معماران سنتی و مدرن نمودند.

یکی از وظایف مهندس معمار طراحی های زیبا برای ساختمان های جدید و مدرن می باشد یعنی افرادی که در این بنا ها زندگی می کنند نیازمند فضای بسیاری برای دور هم جمع شدن دارند و بالکن ها و پاسیوهایی که درب آن ها شیشه ای است منظره زیبایی را به نمایش می گذارند را می پسندند.

روند طراحی تا ساخت یک بنا مدرن

برای طراحی تا ساخت یک ساختمان با طراحی مدرن باید این 4 آیتم اصلی را پست سر گذاشت:

1- مطالعات معماری:

قبل از شروع به طراحی نما مدرن و یا طراحی داخل مینیمال یک ساختمان باید مطالعات معماری انجام شود، یعنی در آن اطلاعات مورد نظر کسب می شوند و پروسه شناخت و شناسایی پروژه مورد مطالعه قرار می گیرد و نسبت به منطقه و آیتم هایی مانند اقلیم منطقه، شرایط معماری منطقه، ضوابط و قوانین، چارچوب ها و استاندارد ها همچنین بررسی دقیق قرار می گیرد.

2- طراحی معماری:

در این مرحله طراح معماری با توجه به کلیه اطلاعات در مرحله مطالعات معماری باید طرح خود را پیاده سازی کند و در قالب یک نقشه اولیه که شامل: پلان های طراحی معماری، مقطع های معماری، طرح های معماری و... می باشد را یه کارفرما ارائه دهد. طی جلسات باکارفرما و بحث و تبادل نظر در صورت نیاز تغییرات در نقشه اولیه اعمال می شود و خروجی مشترک و نهایی این طرح جهت ادامه روند کار ارائه می گردد.

3- نقشه های معماری:

نقشه های معماری که مرحله قبل طراحی شده اند از آنجاییکه از دقت و حساسیت لازم جهت اجرای پروژه ساخت برخوردار نیستند و صرفا برای تبادل ایده ها طراحی شده اند، در این مرحله مهندس معمار طرح های نهایی با جزییات بیشتر مطابق با قانون و مقررات لازمه طراحی کرده و پلان نهایی پروژه را جهت اجرای ساختمان به پیمانکار ارائه می دهد.

تمامی مهندسان معماری علاوه بر ارائه نقشه طراحی یک بنا باید نقشه سازه ، نقشه تاسیسات ، نقشه طراحی داخلی بنا را هم طراحی کنند و تحویل پیمانکار دهند.

4- اجرا پروژه:

در این مرحله نقشه ها و پلان های نهایی شده به دست پیمانکار رسیده است و بعد از اخد مجوز های قانونی مورد نظر ساخت بنا طبق نقشه های ارائه شروع خواهد شد .

شرکت معماری اورست با گرد آوری مهندسین متخصص در زمینه های طراحی داخلی ، طراحی نمای ساختمان و طراحی پلان معماری امروزه توانسته تمام نیاز های یک کارفرما در ساخت و ساز یک بنا مدرن و مینیمال را رفع کند.

گروه معماری اورست با رویکرد واقعیت مجازی و یا همان شبیه ساز رایانه ای می تواند فضای مدرن و زیبا مورد نظر شما را به یک محیط سه بعدی تبدیل کند و با استفاده از دستگاه های الکترونیکی مانند عینک مخصوص با صفحه و دستکش مجهز به سنسور تا با فضای مدرنیته خود تعامل بر قرار کنید و جوانب مختلف سبک مینیمال درخواستی را مورد نظر قرار دهد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه طراحی معماری مدرن

از مواد طبیعی مانند چوب ، سنگ های معدن و مطالحی مانند بتن ،استیل های ضد زنگ ، پلاستیک و کفپوش هایی از جنس وینیل
شروع معماری مدرن با استفاده از اندیشه مدرن از اواخر قرن ۱۹ میلادی آغاز شد
هدف معماری مدرن بر عدم پیروی از روش‌های تقلیدی در هنگام طراحی فرم سازه، جدا شدن از معماری سنتی گذشته، خلق فرم‌ها و طراحی سازه‌های جدید، استفاده از فلز و به کارگیری تزئینات جدید استوار است.
از مشکلات اصلی سبک معماری ‌مدرن می‌توان به عدم تمرکز روی انعطاف کافی و یا فرم‌های کاربردی مختلف در بناهای ساخته شده می‌باشد. در معماری به سبک مدرن طرح‌ها و ایده‌ها با محیط اطراف و فاکتورهای انسانی سازگاری مناسب ندارند.