کاربرد تکنولوژی واقعیت مجازی در دنیای معماریگروه معماری اورست

واقعیت مجازی ، تجربه ی دنیایی متفاوت

واقعیت مجازی ) Virtual Reality یا VR ) فضای شبیه سازی شده ی سه بعدی است که به شما این امکان را می دهد وارد فضایی بسیار متفاوت از محیط اطراف خود شوید و تجربه ای لذت بخش و متفاوت را بدست آورید .

تا چند دهه قبل واقعیت مجازی تنها یک رویای غیر قابل باور به نظر می رسید ، این تصور برای عموم افراد غیر قابل پذیرش بود که وارد دنیای مجازی سه بعدی شوند ، محیطی شبیه سازی شده به وسیله ی کامپیوتر که با ابزاری خاص به شکلی قابل باور به انسان ها این امکان را می دهد تا در فضایی متفاوت و جدید قرار بگیرند و با آن ارتباط و تعامل برقرار کنند ، در واقع به وسیله ی واقعیت مجازی ما بدون ترک کردن محیط فعلی خود وارد دنیایی جدید خواهیم شد و به این ترتیب با ورود واقعیت مجازی به دنیای معماری رویایی که غیرممکن به نظر می رسید تحقق پیدا کرد !

ظهور برنامه ی کاربری واقعیت مجازی در معماری یکی از بزرگترین و مهم ترین دستاوردهای دنیای معماری در سال های گذشته تلقی می‌شود ، اکنون این دستاورد بزرگ تحقق یافته است و واقعیت مجازی نه تنها بخشی از یک پروژه است بلکه در فرآیند طراحی بخشی جدانشدنی آن به حساب می‌آید .

پیش از ورود واقعیت مجازی به دنیای معماری یکی از بزرگترین چالش های معماران متقاعد کردن مشتریان بود که معماری ساختمان در نهایت دقیقا شبیه به طراحی انجام شده باشد اما پس از ورود واقعیت مجازی به دنیای معماری این چالش کاملا برطرف شد چرا که مشتریان می‌توانستند به خوبی شبیه سازی معماری ساختمان خود را به شکلی کاملا واقعی مشاهده کنند .

پیش از کاربرد واقعیت مجازی در دنیای معماری ، طراحان و معماران برای مشاهده نتایج زحمات و حاصل کار خود باید روزها و ماه ها صبر می کردند اما به وسیله ی VR اکنون معماران پس از طراحی نقشه های خود با پیاده سازی آن توسط واقعیت مجازی می توانند در فضایی کاملا شبیه سازی شده و مشابه با ساختمان نهایی نتیجه کار خود را با تمام جزئیات ببینند ، تجربه کنند و حتی نواقص احتمالی طراحی خود را بیابند و رفع کنند .

واقعیت مجازی علاوه بر این که کار معماران وطراحان را ساده تر کرد و در بهبود طراحی نقشه ها و پلان های معماری بسیار تاثیرات زیادی گذاشت سبب صرفه جویی در زمان و هزینه هم شد . درست است که ماکت ها و نقشه ها بسیار موثر و مفید اند و جز بخش های اصلی کار معماری به حساب می آیند اما نمی توانند به دقت و با جزئیات دیدگاه کاملی از مدل اصلی و نتیجه طراحی پس از اجرا به معماران و مشتریان آن ها بدهند و همچنین نمی توان دیدگاهی واقعی از عظمت کار معماران بدست آورد مگر آنکه چندین ماه منتظر ماند تا طرح اجرایی شود اما به وسیله ی واقعیت مجازی در معماری یک طراحی معماری به سرعت توسط VR پیاده سازی می شود و این امکان وجود دارد که بتوان تغییراتی نیز در طراحی بنابر سلیقه مشتری یا معمار ایجاد کرد ولی اگر همان طرح روی ماکت پیاده سازی شود دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد و یا ایجاد تغییرات در آن بسیار زمان بر و پر هزینه خواهد بود .

تماشای نمای خارجی یک ساختمان یا نمای داخلی و دکوراسیون داخلی آن با جزئیات و کیفیت بالا و حتی امکان قدم زدن و گشتن درون ساختمانی که هنوز وجود خارجی ندارد ویژگی فوق العاده ای است که واقعیت مجازی در اختیار معماران قرار داده ، این در حالی است که طرح های سه بعدی که هم اکنون نیز در دنیای معماری وجود دارند تنها می توانند شکلی کلی و به ظاهر دقیقی را در اختیار معماران و مشتریان آنان قرار دهد .

فناوری VR پتانسیل کاری معماران و طراحان را نیز افزایش داده ، این فناوری فوق العاده از طراحی اولیه تا آخرین مراحل طراحی ساختمان کاملا کارایی دارد و طراحی معماران را از خوب به عالی تبدیل می‌کند .

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم یکی از بزرگترین چالش های معماران کار با مشتری برای متقاعد کردن آنان در این زمینه است که طرح در نهایت خروجی بسیار عالی خواهد داشت و طبیعتا هرچه پروژه بزرگتر باشد این چالش نیز به همان نسبت بزرگ تر می‌شود ؛ در نتیجه نیاز به نیروی بیشتری برای کارهای طراحی و یا نظردهی به وجود می‌آید که نظم دهی به این افراد و هماهنگی آن ها خود کاری بسیار زمان بر و دشوار است و حتی ممکن است نتیجه خوبی هم به همراه نداشته باشد .

نقشه ها ، ماکت ها و طرح های سه بعدی نرم افزاری که جهت نمایش خروجی ساختمان برای مشتری تهیه می‌شود همگی تنها طرح هایی هستند که کلیات یک ساختمان را به نمایش می‌گذارند و نمایش جزئیات در این طراحی ها بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است و با وجود تلاش های فراوانی که برای تهیه این طرح ها انجام می‌شود ، برقراری ارتباط مشتری با طرح نهایی گاه صورت نمی‌گیرد .

دقیقا همین جاست که واقعیت مجازی به عنوان یک فناوری همه جانبه به کار می‌آید ، این فناوری مشتریان را به محیطی وارد می‌کند که سبب برقراری تعامل کامل مشتری با فضای سه بعدی که در آن قرار گرفته اند می‌شود و به آن ها این امکان را می‌دهد تا نمای مجازی یک اتاق ، یک طبقه یا یک ساختمان را به طور دقیق کاوش کند .

طراحی در دنیای مجازی VR

واقعیت مجازی بدون شک ابزاری کارآمد است تا مشتریان بتوانند طرح نهایی خود را در مقیاسی واقعی ببینند و جزئیات آن را درک کنند اما سوال اینجاست که این فناوری چگونه بر روند کاری معماران تاثیر می‌گذارد ؟

طراحی توسط VR باید به گونه ای باشد که به مشتریان اجازه دهد با فضا به خوبی تعامل برقرار کنند به عنوان مثال بتوانند پنجره ها را باز و بسته کنند ، چراغ ها را روشن و خاموش کنند و حتی وسایل را جا به جا کنند با این روش بازخوردهای مثبت مشتری نیز افزایش میابد و نتیجه قطعا هم برای معماری و هم برای مشتری لذت بخش تر خواهد بود .

شاید از خود بپرسید برای تهیه این فضای سه بعدی شگفت انگیز برای مشتریان باید هزینه های زیادی انجام دهید اما اصلا این گونه نیست ! این روزها به لطف تکنولوژی تلفن های هوشمند و دسترسی اکثر افراد به دستگاه های تلفن هوشمند ، برای استفاده از واقعیت مجازی می توان به راحتی برنامه های VR را بر روی تلفن همراه مشتریان نصب کرد و به جای استفاده از هدست های اختصاصی گران قیمت از هدست های ارزان تر مثل Google Cardboard استفاده کرد .

جدیدترین دستگاه های تلفن همراه هوشمند به اندازی کافی قدرتمند هستند که از گرافیک و کیفیت بالای VR پشتیبانی کنند و همچنین به لطف شتاب سنج های موجود می توانند حرکات را در حین حرکت مشتری در دنیای واقعیت مجازی تشخیص دهند .

واقعیت مجازی مزیتی رقابتی برای معماران

تجربه مشتریان ( UX ) در هر کسب و کاری از جمله پر اهمیت ترین مسائلی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت چراکه هر چقدر تجربه مشتریان از کار شما بهتر و خوشایندتر باشد سبب رشد بیشتر کار شما و حتی جذب مشتریان وفادار بیشتری می شود ، به لطف واقعیت مجازی شما می توانید تجربه مشتریان خود را بهبود بخشیده و افزایش دهید .

این تکنولوژِی منحصر به فرد این روز ها تبدیل به یک ابزار و مزیت رقابتی در میان شرکت های معماری شده است ، این تجربه که ظاهر ساختمان با طراحی و دکوراسیون داخلی یک ساختمان مورد تایید کامل یک مشتری نباشد ممکن است بارها برای معماران پیش آمده باشد و یا درخواست تغییر در بخش هایی از ماکت یک ساختمان یا حتی بنای در حال ساخت آن توسط مشتریان از معماران از جمله چالش ها و مشکلاتی است که طراحان معمار با آن رو به رو می شود ، واقعیت این است که مشتریان می خواهند بنا و ساختمان آن ها کاملا بی نقص و زیبا باشد و اکثر آنان به این موضوع توجهی ندارند که پس از طراحی یک ماکت ، ایجاد تغییرات درون آن بسیار زمان بر خواهد بود و یا ایجاد تغییر در بخش هایی از یک ساختمان که در مرحله ی ساخت و اجرا است بسیار دشوار و پر هزینه است و فرآیند پروژه را به تعویق می اندازد اما اگر شرکتی در پروژه های معماری خود از واقعیت مجازی استفاده کند و مشتری را در فضای شبیه سازی شده ساختمانش قرار دهد تا از نزدیک تمام زوایای آن را بررسی کند و جزئیات را به دقت مشاهده کند علاوه بر ایجاد تجربه ای متفاوت و جذاب برای مشتری می تواند به سادگی و بدون نگرانی از بابت هزینه و از دست دادن زمان هر تغییری را روی پروژه اعمال نماید و رضایت مشتریان خود را نیز بدست آورد . پس شرکت هایی که در پروژه های معماری خود از این تکنولوژی استفاده می کنند نسبت به رقبای خود چندین قدم جلوتر اند .

واقعیت مجازی در تمام بخش های دنیای معماری کاربرد دارد ، از شبیه سازی نورپردازی گرفته تا دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان های مسکونی ، دولتی ، اداری ، فروشگاه ها ، فرودگاه ها و هر فضایی که فکرش را بکنید ؛ تمام این ها تنها بخشی از دنیای گسترده ی واقعیت مجازی ( VR ) بود ، این تکنولوژی عظیم و حیرت آور کاربرد ها و ویژگی های بسیار زیادی دارد و روز به روز هم در حال پیشرفت و توسعه است .

4 نکته برای شروع کار با واقعیت مجازی در معماری

تصور کنید شما در حال قدم زدن در یک خانه زیبا یا ساختمان شرکت خود هستید ، پنجره های بزرگ اتاق نشیمن یا دفتر کار خود را میبینید ، نقاشی یا طرح های روی دیوار ها ، چراغ ها و درخشش آن ها ، چیدمان مبلمان منزل یا فضای کاری خود را میبینید و کفپوش های زیبا زیرپای شما قرار دارد ؛ سپس عینک خود را بر می‌دارید و به جلسه خود ادامه می‌دهید .

این سناریو بیشتر در ارتباط با پروژه معمارانی است که از واقیعت مجازی استفاده می‌کنند ، واقعیت مجازی ( VR ) در کنار واقعیت افزوده ( AR ) و واقعیت ترکیبی ( MR ) به طراحان اجازه می‌دهد تا مرزهای تجسم را پشت سر بگذارند و به مشتریان خود روش ها و دیدگاه های جدیدی را از معماری ارائه دهند .

به کمک واقیعت مجازی در معماری ، معماران می‌توانند علاوه بر ظاهر یک ساختمان احساس آن را نیز به مشتریان خود منتقل کنند . با توجه به افزایش پیشرفت های فناوری در اینجا چهار نکته برای شرکت هایی که قصد کار با دنیای جدید معماری همراه با واقعیت مجازی را دارند بیان می کنیم :

1_ VR صنعتی که به سرعت در حال تغییر است

واقعیت مجازی از زمان شکل گیری ( اولین سیستم های نصب شده VR در سال 1968 آغاز شد ) تا کنون چندان تغییرات بزرگ و خاصی نداشته است و همچنین کاربرد گسترده ای هم نداشته ! اما این فناوری با پیشرفت تکنولوژی و تلفن های هوشمند کم کم شروع به گسترش ، رشد و توسعه پیدا کرد به طوری که VR در دوسال گذشته با انفجار عظیمی از پیشرفت مواجه شد .

میزان استفاده از این تکنولوژی به حدی افزایش یافت که میزان خرید هدست های مخصوص به واقعیت مجازی از سال 2014 تا کنون رونق بسیار چشمگیر و قابل توجهی داشته است . استفاده از واقعیت مجازی در صنعت معماری نیز به سرعت در حال افزایش و توسعه است و به گفته بسیاری از معماران این تکنولوژی انقلابی بزرگ در صنعت معماری محسوب می‌شود . مطمئنا این صنعت محبوب و در سال های آینده بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و دنیای معماری را متحول می‌کند .

2_ AR ، MR و VR مشابه اند اما هر یک دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی هستند

VR ( واقعیت مجازی ) یک تجربه همه جانبه است و اکثر مردم می‌توانند به خوبی با این فناوری ارتباط برقرار کنند . در واقع به وسیله واقعیت مجازی شما خود را در یک محیط مجازی غوطه ور می‌کنید و خود را کاملا از دنیای واقعی اطرافتان دور می‌کنید . بسته به اینکه در هنگام استفاده از واقعیت مجازی از چه دستگاهی استفاده می‌کنید ، می‌توانید خود را در هر فضایی ببینید ، قدم بزنید و با آن محیط ارتباط برقرار کنید .

AR ( واقعیت افزوده ) نیز در کنار VR یکی از سرمایه های بسیار ارزشمند برای معماران در سراسر دنیا است ، فناوری واقعیت افزوده امکان بصری ساختن و آوردن پلان های معماری از روی کاغذ به مختصات دنیای واقعی را میسر ساخته است . یکی از مهم ترین ارزش های AR برای معماران امکان خلق مدل های سه بعدی روی زمین با استفاده از پرینت های ساده است ، این مدل سه بعدی با استفاده از چند روش دیجیتال می‌تواند شبیه سازی واقع گرایانه ای را از چگونگی بنا و سازه در دنیای واقعی به معماران بدهد .

MR ( واقعیت ترکیبی ) نتیجه ی ترکیب دنیای اطراف ما با دنیای دیجیتال است ! تکنولوژی واقعیت ترکیبی ( MR ) اشیا دنیای مجازی را به دنیای واقعی اطلاف ما متصل می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند با اشیا مجازی تعامل برقرار کنند . به وسیله ی این فناوری اشیا دنیای مجازی و واقعی می‌توانند به صورت همزمان در یک جا وجود داشته باشند ، واقعیت ترکیبی درواقع مخلوطی از فناوری واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) است . شرکت های معماری که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند های طراحی معماری هزینه های خروجی ابتدایی کار را نیز تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند و در جلب رضایت مشتریان خود نیز موفق تر عمل می‌کنند .

به طور کلی استفاده از هر کدام از این تکنولوژِی ها در معماری بسیار موثر و مفید است و هر کدام به نحوی در توسعه دیجیتال دنیای معماری سهیم اند . معماران باید توجه داشته باشند که با وجود اینکه واقعیت مجازی (VR) ، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) همگی از یک خانواده اند اما هر کدام کارایی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند .

3_ VR در معماری می‌تواند در مراحل مختلف فرآیند طراحی مورد استفاده قرار بگیرد

یکی از مزایای واقعیت مجازی در معماری این است که می‌توان آن را در سطوح مختلف ارائه و استفاده کرد ، بنابراین یک معمار در مارحل اولیه طراحی می‌تواند یک تجربه همه جانبه را در یک اتاق مجازی بدست آورد . VR می‌تواند ریز ترین جزئیات را به معمار یا مشتری نمایش دهد و تمامی مراحل طراحی معماری استفاده شود. این ویژگی به مشتریان اطمینان خاطر می‌دهد که پروژه آن ها دقیقا مطابق میلشان به بهره برداری میرسد و همچنین متوجه تلاش ها و طراحی فوق العاده معمار نیز خواهند شد .

4_ VR نیاز به تخصص کافی دارد

فناوری واقعیت مجازی کاربرد های زیادی دارد و همانطور که گفتیم دنیای معماری متحول کرده است اما این تکنولوژی هم مانند سایر تکنولوژِی هایی که وارد بازار می‌شوند و رواج پیدا می‌کنند در ابتدا نیازمند کسب آگاهی کامل و آموزش های مورد نیاز برای استفاده درست از آن است . اگر این فناوری ارزشمند به خوبی در معماری استفاده شود بی شک روزی شاهد بیشترین و برترین موفقیت ها و پیشرفت ها در دنیای معماری همراه با واقعیت مجازی خواهیم بود .

مزایای استفاده از واقعیت مجازی در معماری

 • مصور سازی پویای طراحی ها
 • ارائه رویکرد مشتری محور به معماران و طراحان
 • امکان ایجاد کاتالوگ های مجازی برای مشتریان
 • شبیه سازی طراحی ها در مقیاس های واقعی
 • کاهش هزینه ها
 • صرفه جویی در زمان
 • جلوگیری از دوباره کاری
 • امکان ورود به بازار های جدید
 • پیشی گرفتن از رقبا
 • بازاریابی موثرتر
 • جلب رضایت مشتریان

پاسخ به سوالات متداول در زمینه واقعیت مجازی در معماری

واقعیت مجازی در معماری سبب ارائه دیدباز ، کامل ، جامع و همه جانبه به مشتریان و معماران می‌شود که از طریق تمامی فضاهای خالی و ریز جزئیات در طراحی مورد توجه قرار می‌گیرد و جای هیچ ایراد و خطایی باقی نمی ماند .
Unity 3D یکی از رایج ترین ابزارهایی است که امروزه برای VR استفاده می‌شود. علاوه بر این انواع مختلفی از هدست ها وجود دارند که باتوجه به دستگاه مورد استفاده می‌توان از آن ها بهره برد .
در حال حاضر حدود 35 تا 40 درصد از معماری از تکنولوژی جدید واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده و واقعتیت ترکیبی در معماری استفاده می‌کنند .
معماری مجازی نمایشی الکترونیکی از طراحی معماری است که جهت شبیه سازی فضای فیزیکی یک ساختمان ارائه می‌شود .